En odstotek dohodnine nameni potapljanjuNamenitev dela dohodnine za donacije | Hitri kontaktne pozabi - klic preko whats'up je brezplačen in hitrejši od tipkanja ;) email: info@watersports.si
|
Sončni ostriž je avtohton v Severni Ameriki, od koder so ga v Evropo zanesli leta 1887. Danes poseljuje stoječe in počasi tekoče vode zahodne, srednje in vzhodne predele Evrope in Anglije. Najraje ima tople vode z mehkim dnom in bujno vegetacijo. Najbolj mu ugajajo vode s temperaturo med 4 in 22 °C. Aktiven je podnevi, noči pa preživi v globljih delih blizu dna. V Sloveniji poseljuje številne ribnike, jezera in mlake, pa tudi rečne mrtvice Mure, Save, Drave in Soče s pritoki. Primerek na slikah sta v Grajskem kopališču, po pritoževanju kopalcev, da jih grizejo ribe, ujela Dejan in Pubi, da gre pa za sončnega ostriža, pa je potrdil g. Puklavec iz ZZRS, ki je tudi zapisal:
"Samci v tem času čuvajo in branijo gnezda (drstne jame) z ikrami ali majhnim izvaljenim zarodom. Ker so le-ta ponavadi v plitvi vodi ob bregu, zaznajo noge kopalcev, ki stopijo v bližino gnezda, kot grožnjo, zato jih skušajo prepoditi in se vanje zaletavajo in grizljajo. Ti ugrizi niso nevarni, lahko pa se kakšen od kopalcev ustraši."
vir: Rok Lesjak (Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.)
Po navedbah g. Petra Boškina: "Pred 50, 60 leti je bil sončni ostriž v Blejskem jezeru zelo številen, po moji oceni približno enako številčen kot navadni ostriž. Jaz ga sedaj v jezeru ne videvam, opažam pa ga v Osojskem jezeru na Koroškem."